Gminny Ośrodek Kultury w Klembowie otrzymał dofinansowanie w ramach programu
Dom Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2016
Celem projektu jest poznanie potrzeb mieszkańców w zakresie kultury, nawiązanie bezpośredniej współpracy ze społecznością gminy, zachęcanie do aktywności i kreatywności, stwarzanie możliwościwielostronnej edukacji kulturalnej oraz integrowanie społeczności lokalnej.
Gminny Ośrodek Kultury będzie inicjatorem tych działań.
Całość zadania to koszt 7 820 złotych w pierwszym etapie oraz 22 tyś złotych w drugim.
"Muzycznie pod Dębami z Wacławem Lachmanem'
Wydarzenie kulturalno – edukacyjne „Muzycznie pod Dębami z Wacławem Lachmanem”, którego głównym celem było promowanie dziedzictwa kulturowego Mazowsza, przybliżenie oraz rozwijanie wiedzy o życiu i twórczości kompozytora, patrioty, dyrygenta nazywanego Arcyharfiarzem i twórczości amatorskiego chóru Harfa zgromadziło w niedzielne popołudnie wielu uczestników w parku w Ostrówku. Wśród obecnych nie zabrakło wnuka kompozytora, pana Andrzeja Nowaka, który wspólnie z żoną i synem zasiadł na widowni oraz mieszkańców Ostrówka, którzy rodzinę Lachmanów pamiętają. Ta inicjatywa kulturalna wpłynęła na zagospodarowanie i ożywienie przestrzeni gminy Klembów oraz integrację pokoleniową. Uczestnicy koncertu otrzymywali okolicznościowe gazetki promocyjne. Wystawa poprojektowa dostępna jest w Gminnym Ośrodku Kultury w Klembowie.
„Cieszę się, że mogłam wysłuchać takiego koncertu. O muzyce Wacława Lachmana i Harfie rozmawiałam wiele razy z panią Marią Nowak, Jego córką ”.(wypowiedź mieszkanki Ostrówka)
Pamiętam pana Lachmana, który przechodził obok mojego domu idąc do swojej willi”. (wypowiedź mieszkanki Ostrówka)
„Szlakiem ciekawych miejsc w gminie Klembów-Pierwszy rodzinny rajd samochodowy”
„Szlakiem ciekawych miejsc w gminie Klembów-Pierwszy rodzinny rajd samochodowy” to inicjatywa umożliwiająca dokładniejsze poznanie nieodkrytych walorów historyczno – przyrodniczych naszej gminy. Uczestniczyło w niej około 100 osób, mimo niezbyt zachęcającej pogody. Rodzinne załogi miały do wykonania zadania związane z postaciami historycznymi gen. Dyw. Franciszka Żymirskiego, Heleną Kowalską - Św. Faustyną, budowlami zabytkowymi: barokowy pałac w Woli Rasztowskiej, Dom Św. Siostry Faustyny, młyn na rzece Rządzy w Starym Kraszewie, miejscami pamięci narodowej: kapliczka Michałów – Orzesznik, pomnik ofiar NKWD w Ostrówku i rezerwatem „Dębina”. Zadanie umożliwiło także pogłębienie umiejętności bezpiecznego kierowania pojazdami, poznanie ciekawych miejsc oraz wzmocnienie więzi społecznych i kulturalnych. Nad przebiegiem imprezy czuwał patrol policyjny. Impreza tak się podobała, że już są plany na następny rok.
"Hej Mazowsze - jakie cudne"
25 października w Sali widowiskowej Gminnego Ośrodka w Klembowie miało miejsce spotkanie w ramach projektu Dom Kultury+ Inicjatywy lokalne. Główną atrakcją wieczoru był koncert ludowego zespołu wokalno- instrumentalnego stworzonego w ramach projektu, ale serca publiczności skradły „Jesienne smaki” przygotowane przez Klembowskich seniorów. Członkowie klubu „Przystań” już od rana w pocie czoła przygotowywali smakołyki, które zagościły na stołach przed koncertem. Uczestnicy spotkania mogli skosztować między innymi pysznych pierogów pani Marii, Złotej zupy Seniorów, dyniowych ciasteczek pani Krysi, czy dyniowego piernika pani Marysi. W tym dniu do Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie zawitały dzieci, ich rodzice i seniorzy, co napawa nadzieją że tradycje ludowe naszego regionu( zarówno muzyczne, jak i kulinarne) uda się ocalić od zapomnienia.
"Dzieci dzieciom"
Warsztaty edukacyjno – artystyczne dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół Specjalnych i Zespołu Szkół w Ostrówku oraz ich rówieśników mieszkających w miejscowościach Tuł i Karolew. Cykl ośmiu warsztatów obejmie technikę decoupage, lepienia z masy solnej i tworzenia biżuterii. Na zakończenie zorganizowana będzie w Gminnym Ośrodku Kultury w Klembowie ogólnodostępna wystawa pokazująca efekty działań artystycznych z zakresu rękodzieła.
"Z kulturą na co dzień"
"Kraszewskie Andantino"