Skradzione chwile Aleksandry Zielińskiej-Misiun
Przez najbliższe trzy miesiące wnętrze Gminnego Ośrodka Kultury w Klembowie zdobić będą wyjątkowe obrazy Aleksandry Zielińskiej-Misiun prezentowane w ramach wystawy Skradzione chwile. Struktura, która miesza kolory i emocje. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru na kierunku Wzornictwo w zakresie projektowania ubioru. W 2005 roku uzyskała dyplom z wynikiem bardzo dobrym. Malarstwem zajmuje się od 2015 roku i traktuje je jako medium do wyrażania siebie. Odnalazła swój oryginalny, niepowtarzalny oraz niepodrabiany styl, którym chciałaby się podzielić z innymi.
Inspirują ją prace Zdzisława Beksińskiego, czerpie z jego palety barwnej, oraz dzieła Mirosława Rusinka i Piotra Turka, artystów malujących fakturą. Artystka wypracowała indywidualną technikę sprawiającą, że widać każdy ruch nakładania grubej warstwy farby olejnej. Nie używa klasycznej palety, tylko miesza farby bezpośrednio na płótnie. Uzyskuje w ten sposób wydatną strukturę, dającą przy odpowiednim podświetleniu efekt gry światłocieni. Taki zabieg dodaje obrazom głębi i zabiera odbiorców sztuki w podróż do świata wyobraźni. Prace oglądane na żywo robią ogromne wrażenie, zapewniając niepowtarzalne doznania wizualne oraz duchowe. Sprawiają przyjemność obcowania ze sztuką, pięknem, estetyką.
Malarka mówi o procesie twórczym w następujący sposób: Używanie pędzla i szpachelki… to nudne. Farby na płótnie rozprowadzam za pomocą różnych narzędzi, na przykład linijek. Podczas tworzenia obrazów lubię patrzeć, gdy grubo nakładane kolory olejnej farby mieszają się na płótnie – to fascynujące! Taki sposób „malowania” tworzy nieprzewidywalne, zaskakujące efekty wizualne i strukturalne, co czyni dzieła wyjątkowymi. Niepowtarzalność moich obrazów najlepiej widać z bliska. Uwielbiam malować, sprawia mi to ogromną radość. Jest w tym też odpowiednia dawka adrenaliny, jaki będzie efekt. Niezwykłe jest tworzyć kolejne, nieprzewidywalne obrazy.
Artystka miała już niejedną okazję zaprezentować swoje prace szerszej publiczności, na przykład w Fabryce Sztuki w Łodzi podczas Tygodnia Odpowiedzialności Kulturalnej Biznesu, podczas cyklicznych Biznesowych Targów Warsaw Home & Contract oraz online na Targach Sztuki Dostępnej. Wielokrotnie eksponowała obrazy na Targowisku Sztuki organizowanym przez absolwentów Akademii Sztuk Pięknych w warszawskim Koneserze. Brała udział w zbiorowej wystawie zainicjowanej przez czasopismo „Angora” w Wiosce Artystycznej Janowo oraz w Galerii Sztuki Inwestycyjnej U310 w Warszawie w ramach wystawy Feminatywy. Malarka współpracuje również z kilkoma galeriami internetowymi. Dzięki swojej oryginalności, wyjątkowości i niepowtarzalności jej obrazy są chętnie kupowane przez kolekcjonerów polskich oraz zagranicznych (Włochy, Kanada i USA).
Aleksandra Zielińska-Misiun posiada w swoim dorobku między innymi trzy cykle: The View, The Woman i Nature. Każdy z nich ma wyjątkowy charakter, a jednocześnie uzupełniają się tematycznie. Pierwszy skupia się na pokazywaniu pejzaży i widoków znanych, nieznanych lub całkiem abstrakcyjnych miejsc. Pozwala odbyć niezwykłą podróż po świecie wspomnień, marzeń oraz wyobraźni. Drugi skoncentrowany jest wokół tematyki kobiecej sylwetki, często prezentowanej obok męskiej postury. Iluzoryczne postacie przedstawione są w różnych pozach i sytuacjach. W tych obrazach dominują metafora i gra wyobraźni. Trzeci cykl to nawiązanie do abstrakcji poprzez przedstawienie elementów przyrody, na przykład wyimaginowane ptaki, motyle, konie. Odnosi się do wyobraźni, skłania obserwatora do wytężenia swoich zmysłów, skoncentrowania uwagi, odkrywania kolejnych ukrytych elementów. Pobudza do zabawy w poszukiwanie szczegółów znajdujących się na obrazie.
Wernisaż wystawy Aleksandry Zielińskiej-Misiun Skradzione chwile. Struktura, która miesza kolory i emocje odbył się 17 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Klembowie. Prace będzie można oglądać do 2 stycznia 2024 roku. Na ekspozycji znajdzie się 18 obrazów i każdy z nich będzie można zakupić do prywatnej kolekcji. Mogą one ozdobić zarówno wnętrza komercyjne, jak też pięknie prezentować się w domowym zaciszu, wnosząc do niego estetykę oraz harmonię.
Opracowanie i organizacja wystawy: Magdalena Piwko-Chudzik